patēriņa kredītsNav retums tādu situāciju, kad pēkšņi nepieciešami papildu naudas līdzekļi, jo ar līdzšinējiem finanšu līdzekļiem pilnībā nepietiek, lai realizētu savas vēlmes un ieceres. Aplams ir apgalvojums, ka tā var atgadīties tikai tiem cilvēkiem, kas neseko līdzi savam budžetam un vieglprātīgi izturas pret saviem ienākumiem, nerodot balansu starp izdevumiem. Neparedzētas situācijas var atgadīties ikvienam, un pret tādiem nepatīkamiem gadījumiem var nodrošināt patēriņa kredīts.

Kādos gadījumos patēriņa kredīts ir nepieciešams?

Ja klients izvēlas aizņemties finanšu līdzekļus ar patēriņa kredīta palīdzību – vienalga, ar banku vai nebanku aizdevēja starpniecību –, tad persona drīkst lietot aizdevuma summu pēc saviem ieskatiem, apmierinot savas vajadzības. Tiek piedāvāti dažādi specializēti patēriņa kredīti, piemēram, patēriņa kredīts auto iegādei un tamlīdzīgi, taču pārsvarā aizdevuma mērķis tiek atstāts paša klienta ziņā, atstājot Jūsu rīcībā brīvas rokas un pietiekamu naudas summu mērķu realizēšanai.

Vai varu pilnīgi droši rēķināties, ka man tiks piešķirts patēriņa aizdevums?

Tā kā patēriņa kredīta noformēšana  faktiski ir finanšu darījums, tad tiek būtiski izvērtēta Jūsu kā klienta atbilstība līguma noslēgšanai. Neatkarīgi no Jūsu situācijas Jums tiks piemērota fiksēta procentu likme, kas attiecas uz visu kredīta līguma termiņu, tātad procentu likme jeb komisijas maksa par aizdevumu visu termiņu būs nemainīga. Tiek izvērtēti šādi faktori: klienta ienākumi, iepriekšējā sadarbība ar kredītiestādi un kredītvēsture.

Jūsu ienākumiem jābūt stabiliem un pietiekoši lielā apmērā, lai varētu droši segt kredīta saistības un realizēt to izpildi. Lai kredītdevējs spētu pārliecināties par Jūsu ienākumiem, Jums klāt pie iesnieguma jāpievieno ienākumus apliecinošs dokuments (parasti tā ir bankas izziņa par konta stāvokli pēdējā pusgada laikā, bet reizēm nepieciešama izziņa no VID). Ja aizņematies no banku kreditoriem, tad Jums nav jāsniedz ienākumu apliecinošs dokuments, ja esat šīs konkrētās bankas klients ar aktīvu bankas kontu.

Tiek vērtēta arī Jūsu sadarbība ar kredītiestādi – ja aizņematies bankā, tad tiks izvērtēti Jūsu noguldījumi, kredītkartes, pensiju līmeņi, arī tāds fakts kā darba algas pārskaitīšana uz konkrētās bankas kontu. Ja aizņematies ar nebanku kreditoru starpniecību, tad līdzīgi tiks pārbaudīts, vai esat aizņēmies jau iepriekš un vai esat laicīgi un bez sarežģījumiem atdevis iepriekšējo aizņēmumu. Daži kreditori lojālajiem klientiem, kuri aizņemas vairāk kārt, piedāvā izdevīgākus nosacījumus.

Svarīga ir arī līdzšinējā kredītvēsture. Ja neesat kavējis iepriekšējos kredīta maksājumus, pārkāpis parādsaistības un varat lepoties ar labu kredītvēsturi, tad nebūs nekādu problēmu veikt aizņēmumu. Savukārt, ja kredītvēsture ir neatbilstoša, tad piekļuve finanšu līdzekļi var arī tikt liegta.

Kādi ir nosacījumi, lai saņemtu patēriņa kredītu?

Ir jābūt sasniegušam pietiekamu vecumu – pārsvarā kreditori pieņem klientus, sākot no 18 gadu vecuma, tomēr bieža prakse ir arī 20 vai 21 gads kā minimālais pieļautais personas vecums. Lielākoties kredīts pieejams tikai pastāvīgiem Latvijas rezidentiem – tātad pilsoņiem vai arī nepilsoņiem ar neierobežotu uzturēšanās atļauju. Noformējot līgumu, jābūt personu apliecinošam dokumentam (pase vai ID karte), obligāta prasība ir iepriekš minētie regulārie ienākumi un pozitīvā kredītvēsture bez pārkāptām parādsaistībām.